الکترو آرین صنعت

ورود / ثبت نام
لوله های برق | کاندوئیت فلزی برق چیست و معرفی بهترین مارک انواع لوله های برق

لوله های کاندوئیت برق چیست؟

در سیم کشی ساختمانی برای آن که  در کابل کشی، سیم ها و کابل ها آسیب نبینند و از نظم بهتری برخوردار باشند از لوله های برق استفاده می شود. که در زیر به معرفی انواع آنها می پردازیم.

بهترین مارک انواع لوله های برق

  •  کاندوئیت برق فلزی
  •  پی وی سی
  •  پلی آمید
  •  پلی اتیلن
  •  خرطومی پلاستیکی
  •  خرطومی فلزی

 کاندوئیت برق فلزی

برای محافظت و نگهداری از سیم و کابل در طول مسیر اجرای سیم کشی و کابل کشی، در واحد های صنعتی، پروژه های ساختمانی و صنعتی، به کارگیری لوله های فولادی برق مورد توجه قرار می گیرد که اجرای آن می تواند به صورت داخلی و یا روی سطحی انجام پذیرد.

فرم دهی ساده با استفاده از دستگاه لوله خم کن و مقاومت بالا و ماندگاری این تجهیزات در برابر ضربات مکانیکی، حیوانات موذی، گرد و غبار و همچنین شکل مناسب آن محبوبیت لوله فولادی برق را در نزد کاربران بالا برده است.

 

لوله برق-کاندوئیت برق فلزی

 

انواع لوله های فولادی برق

  •  لوله فولادی گالوانیزه عمقی داغ

این نوع لوله فولادی برق و متعلقات آن در لوله کشی های روکار که در فضای بیرونی انجام می گیرد و یا در مواردی که لوله های برق در معرض عوامل زنگ زدگی و خوردگی قرار می گیرد، مانند محل های با رطوبت بالا و همچنین در مواردی که مقاومت مکانیکی بالا مورد نیاز است می بایست مورد استفاده قرار گیرد. عمر لوله فولادی گالوانیزه گرم نسبت به گالوانیزه سرد بیشتر است زیرا آبکاری آنها در دمای ۴۰۰ درجه سانتی گراد صورت می گیرد.

  • لوله فولادی گالوانیزه سرد

درون و بیرون این لوله ها با گالوانیزه پوشش داده شده است و در دمای پایین آبکاری می شوند. این نوع از محصولات اگر در معرض آفتاب و رطوبت نباشند عمر طولانی تری خواهند داشت. لوله های برق از ظرفیت‌های مختلف برخوردارند و می‌توان سیمهای برق با ضخامت های مختلف از بین آنها عبور داد. این محصول در تمام ساختمان های تجاری، مسکونی، مدارس، بیمارستان ها و ... کاربرد دارد.

  • لوله فولادی رنگی (مشکی)

این نوع لوله فولادی برق، که عمدتا به کمک رنگ در برابر زنگ زدگی مقاوم می شود، را می توان در فضای داخلی بناها، در بتن، مورد استفاده  قرار داد. کارایی این لوله از قبیل لوله فولادی برق در ارتباط مستقیم با زمین و یا در جاهایی که در برابر نفوذ عوامل زنگ زدگی  و خوردگی شدید است مجاز نخواهد بود چرا که باعث خوردگی لوله و نتیجه آن در خطر اتصال کابل قرار می گیرد.

  •  لوله فولادی قابل انعطاف با روکش پی وی سی (لوله فلکسیبل)

 در مواردی که لوله فولادی برق از درز انبساط ساختمان می‌گذرد و یا برای متصل نمودن برق به موتور ها یا دستگاه هایی که فعالیت آنها با ایجاد لرزش همراه است می‌توان از لوله فولادی قابل انعطاف متناسب با نوع لوله کشی استفاده کرد. بیرون این نوع لوله برق باید دارای پوششی از لاستیک یا مواد مشابه جهت انعطاف باشد.

کاندوئیت پی وی سی

 این لوله ها کاملاً عایق و از جنس PVC سخت می باشند. مقاوم بودن در مقابل مواد شیمیایی، استحکام مکانیکی، مقاومت در برابر زنگ زدگی، سبک بودن و ارزان بودن این نوع لوله ها از مزایای آن و عدم مقاومت در برابر حرارت و ضربه پذیری از معایب این لوله ها به شمار می آید. این نوع لوله ها بیشتر در زیر سقفهای بتنی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

لوله پی وی سی

 

لوله برق پلی آمید

 لوله برق پلی آمید از جنس پلاستیک نرم بوده و در حال حاضر ۶۵ درصد در ساختمان ها و سازه های سبک کاربرد دارد. لوله برق پلی آمید بسیار سبک و قابل انعطاف و از نظر قیمتی از تمامی لوله برق موجود در بازار پایین تر است. از معایب این لوله می‌توان شعله ور شدن آن را ذکر کرد.

 

لوله پلی آمید

 

لوله های پلی اتیلن

 این لوله ها از لوله های خرطومی محکمتر و از لوله های پی وی سی نرم تر هستند. از این لوله ها در زیر سقف های استفاده می شود که هنگام بتن ریزی، لوله آسیب نمی بیند.

 

لوله پلی اتیلن

 

لوله های خرطومی پلاستیکی

 این لوله ها کاملا عایق و از جنس پی وی سی هستند و در بسته های ۱۵ متری و ۲۵ متری در قطرهای مختلف در بازار موجود است. از این لوله در مناطق خشک و به صورت توکار استفاده میشود، انعطاف پذیری این لوله ها و ارزان بودن آن از مزایای آن و پایین بودن استقامت این لوله ها از معایب آن است.

 

لوله خرطومی پلاستیکی

 

لوله های خرطومی فلزی یا فلکسی

 این نوع لوله ها که فلزی هستند و قابل انعطاف و به صورت روکار استفاده می شود و استحکام بالا از مزایای این لوله ها به شمار می آید.

 

لوله فلکسی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!!