الکترو آرین صنعت

ورود / ثبت نام
راهنمای نصب و اجرای سینی کابل

آموزش نصب و اجرای سینی کابل برق

برق رسانی و سیم‌کشی برق در ساختمان‌ها امری ضروری است. اجرای سینی کابل و نردبان کابل در واقع روش‌های موثری برای مدیریت سیم، کابل و آرایش‌ آن‌ها به منظور توزیع برق، کنترل و ارتباطات در ساختمان‌ها هستند. به بیانی دیگر استفاده از این تجهیزات، جایگزین مناسبی برای سیم کشی باز است و در هر جایی که نیاز به سیم‌کشی و کابل‌کشی‌های متعدد داشته باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلا در برج‌های مسکونی و ساختمان‌های تجاری و صنعتی. از مهم‌ترین مزیت‌های اجرای سینی کابل و نردبان کابل این است که امکان نظارت دقیق بر روند کابل‌کشی و تغییرات لازم در صورت نیاز را فراهم می‌کنند. علاوه بر این برای نظم‌دهی و زیبایی سیم کشی‌های برق بخصوص در برج‌ها بسیار کاربردی هستند.

استانداردهای نصب و اجرای سینی کابل

این مطلب به عنوان راهنمای اصولی برای نصب صحیح سیستم های سینی کابل و لدر کابل در نظر گرفته شده است و طریقه حمل و نقل، جابه جایی، نگهداری و اصلاح سیستم را نیز شرح می دهد. طراحی سیستم های سینی کابل باید با استانداردهای NEC , NEMA مطابقت داشته باشد و از شیوه های کار ایمن پیروی کند. دستورالعمل های اجرای سینی کابل برای مهندسان، پیمانکاران، نصاب و پرسنل تعمیر و نگهداری مفید خواهد بود.

این دستورالعمل ها و اطلاعات قصد ندارند تمام جزئیات یا تغییرات سیستم های سینی کابل را پوشش دهند و یا هر احتمال چگونگی نصب سینی کابل را ارائه کنند. توصیه می شود کار شرح داده شده توسط افراد واجد شرایط و آشنا با  شیوه های استاندارد ساخت و ساز الکتریکی، تجهیزات الکتریکی و ایمنی سیستم های سیم کشی برق انجام شود.

جزئیات و نکات اجرای سینی کابل

از سینی کابل به عنوان راهرو، نردبان یا تکیه گاه افراد استفاده نکنید. سینی کابل یک سیستم پشتیبانی مکانیکی برای کابل ها است. استفاده از سینی کابل به عنوان گذرگاه می تواند باعث آسیب شخصی شود و همچنین به سینی کابل و کابل های نصب شده آسیب برساند.

ولتاژهای خطرناک در تجهیزات الکتریکی می تواند باعث آسیب شدید شخصی یا مرگ شود. شیوه های کاری مرتبط با ایمنی مطابق با استاندارد بایستی همیشه دنبال شود.

 عملکرد سیستم سیم کشی سینی کابل به نصب صحیح آن از جمله تکیه گاه ها و کابل ها بستگی دارد. نادیده گرفتن دستورالعمل های نصب و نگهداری ممکن است منجر به آسیب شخصی و همچنین آسیب به اموال شود.

نصب و نگهداری سیستم های سیم کشی سینی کابل فقط باید توسط پرسنل واجد شرایط انجام شود. برای اهداف این دستورالعمل، یک فرد واجد شرایط کسی است که با ساخت و ساز برق آشنا باشد. علاوه بر این، این فرد عبارت است از:

 • آموزش دیده نسبت به انرژی الکتریکی، مقاومت زمین، محیط زیست و بهداشت و مجاز به آزمایش و برچسب زدن و قفل کردن مدار ها مطابق با شیوه های ایمنی تعیین شده باشد.
 • در مراقبت و استفاده مناسب از تجهیزات حفاظتی مانند دستکش لاستیکی عایق، کلاه ایمنی، عینک ایمنی یا محافظ صورت، ماسک گرد و غبار و لباس های مقاوم در برابر برق مطابق با شیوه های ایمنی تعیین شده آموزش دیده باشد.

نحوه بسته بندی و حمل و نقل سینی کابل

سینی کابل معمولا بسته بندی می شود و از طریق حمل و نقل موتوری حمل می شود، به استثنای محموله های صادراتی که می توانند در جعبه ها یا کانتینرها بارگیری شوند. لوازم جانبی و اجزای کوچک به خاطر لغزیده شدن اغلب در جعبه قرار می گیرند.

سینی کابل را می‌توان از طریق ون محصور، کامیون، تریلر و ...  حمل کرد. ون محصور معمولاً برای محموله‌های کمتر از کامیون استفاده می شوند. این روش حمل و نقل رایج ترین و مقرون به صرفه است و حداکثر محافظت را در برابر آب و هوا در طول حمل و نقل ارائه می دهد. محموله هایی که امکان تخلیه با لیفتراک و جرثقیل وجود ندارد و باعث آسیب به آنها می شود باید با دست تخلیه شوند، مگر اینکه مقرراتی با سازنده سینی کابل برای تخلیه توسط لیفتراک پیش بینی شده باشد. در هنگام تخلیه با لیفتراک و جرثقیل باید دقت ویژه ای داشت تا سینی کابل از محل نامناسب له نشود.

 

حمل و نقل سینی کابل

 

در صورت تخلیه دستی کارگران باید دستکش بپوشند.

برای جلوگیری از آسیب به سینی کابل، هرگز سینی کابل را با کشیدن از کف تریلر تخلیه نکنید.

 

تخلیه سینی کابل

 

تمام موجودی اقلام را بلافاصله پس از تخلیه با استفاده از لیست بسته بندی سازنده کنترل نمائید. در بارنامه به هرگونه کمبود یا خسارت در حین حمل و نقل برای ثبت ادعای باربری توجه داشته باشید.

انبارش و نگهداری سینی کابل

سینی کابل گالوانیزه گرم پس از ساخت، آلومینیومی، استنلس استیل و فایبرگلاس یا سایر سینی کابل های غیر فلزی را می توان در فضای باز بدون پوشش نگهداری کرد، اما باید به صورت آزاد روی هم چیده شوند و از سطح زمین فاصله داشته باشند تا تهویه مناسب صورت پذیرد. اگر ظاهر مهم است، سینی کابل باید در مکان سرپوشیده نگهداری شود تا از لکه دار شدن یا چسبیدن آب یا سایر مواد خارجی به سینی کابل جلوگیری شود.

سینی کابل گالوانیزه فابریک یا پیش گالوانیزه و گالوانیزه سرد باید در مکان خشک و دارای تهویه مناسب نگهداری شود.

سینی کابل های فولادی ساخته شده با ورق سیاه باید در اسرع وقت یک پوشش محافظ دریافت کند تا از زنگ زدگی سطح آن جلوگیری شود.

سینی کابل پلاستیکی (PVC) یا رنگ شده باید محافظت شده و در صورت امکان در مکان سرپوشیده نگهداری شود. سینی کابل باید از خراشیدگی و آسیب دیدگی محافظت شود.

سینی کابل باید دور از مناطق پر رفت و آمد نگهداری شود. سینی کابل باید بر اساس عرض و نوع روی هم چیده شود.

مراحل و نحوه نصب و اجرای سینی کابل و لدر

برای نصاب سینی کابل - این مطلب به عنوان راهنمای اصولی برای نصب صحیح سیستم های سینی کابل در نظر گرفته شده است و طرز حمل و نقل، جابه جایی، نگهداری و اصلاح سیستم را نیز شرح می دهد. طراحی و نقشه خوانی سیستم های سینی کابل باید با استانداردهای مربوطه مطابقت داشته باشد و از شیوه های کار ایمن پیروی کند.

مکان های نصب سینی کابل

در مواردی که مجاز نیست - استاندارد NEC ماده 392 بیان می‌کند که سیستم‌های سینی کابل نباید در راه‌های بالابر نصب شوند یا در جایی که در معرض آسیب فیزیکی شدید قرار گیرند. سیستم‌های سینی کابل فلزی ممکن است از انواع رساناهایی که در مناطق خاصی مجاز هستند پشتیبانی کنند تا هوای محیطی و مکان‌های طبقه‌بندی شده را شامل شود. محدودیت ها در مورد هادی هایی که در حال نصب هستند اعمال می شود نه سینی های کابل.

ارتفاع نصب سینی کابل - سیستم های سینی کابل باید به طرزی نصب شوند تا در دسترس باشند. در صورت امکان باید حداقل 300 میلی‌متر فضای خالی در بالا یا بین سیستم‌های نصب شده باقی بماند تا امکان نصب و نگهداری کابل فراهم شود.

در مناطق احتمالی که آتش سوزی وجود دارد - باید از نصب سینی کابل در مناطقی که احتمال آتش سوزی در آن وجود دارد جلوگیری کرد. اگر این امکان پذیر نیست و مدارهای حیاتی درگیر هستند، سینی کابل فولادی ضد زنگ و کابل های مقاوم در برابر آتش بایستی در نظر گرفته شوند. پیچاندن سینی کابل در یک روکش مقاوم در برابر شعله ممکن است مشکل گرمایش کابل بدون آتش‌سوزی ایجاد کند. نصب حفاظ فیزیکی آتش در زیر سیستم سینی کابل ممکن است فقط بهبود محدودی ایجاد کند و مشکلات دیگری نیز پدید آورد.

تجهیزات متداول برای نصب سینی کابل

برای نصب سینی کابل معمولا از ابزارهای زیر استفاده می شود:

 • اره برش فلز
 • پیچ گوشتی
 • دریل با مته
 • انبر قفلی
 • طناب ریسمان یا تراز لیزری
 • درزگیر برای لبه های برش خورده (مناسب سینی کابل فایبر گلاس)
 • اره برش مخصوص فایبر گلاس (نوک کاربید یا الماس)
 • تراز دستی
 • متر نواری
 • گونیا
 • گیره سی
 • آچار گشتاور سنج
 • آچار بکس
 • قیچی مفتول بر (مناسب سینی کابل سبدی)
 • ماسک گرد و غبار
 • تجهیزات ایمنی مناسب

 

نصب ساپورت | پایه  سینی کابل

برای کسب اطلاعات بیشتر از نصب صحیح سینی کابل و سایر محصولات مرتبط و همچنین مشاوره در ارتباط با انتخاب محصولات می توانید با کارشناسان فنی ما در ارتباط باشید.

در حال به روزرسانی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!!